Tags » интернет

и еще про мышебратьев

Про #четам_у_хохлов хорошо один парень написал (УкрНаступ):

Любые новости и ток-шоу в сраной обсуждаются в стиле: “корова под киевом дала на 2% молока меньше – что это как не доказательство абсолютной беспомощности и неэффективности фошысткой власти НА Украине. 7 more words

Най-забавните постове в интернет за Евровизия 2017

За поредна година Евровизия не разочарова с интересни изпълнения, хубави песни и с присъщата за такова събитие реакция в Интернет. Това, което отличава тазгодишното издание, е може би нашето представяне – второ място въобще не е зле!

Гледни точки

Playlist -май 2017-

“Playlist” е рубриката, в която хора от екипа ни споделят любимите си парчета за изминалите 30 дена.

Florence + The Machine – Stand by me… 82 more words

Гледни точки

МакаронLeaks

“Совершенно случайно” (“никогда такого не было и вот опять”) в аккурат перед вторым туром президентских выборов во Франции была опубликовано в сети содержание взломанной хакерами переписки кандидата в президенты Франции Э.

11 работи кои би требало да ги избришете од вашата facebook страна

Доколку социјалната мрежа facebook беше држава, би била на прво место со најмногу жители. Па, со толку многу луѓе околу нас, би требало да бидеме малку повеќе внимателни во врска со тоа што го објавуваме во јавноста.

Иако facebook ни овозможува некаква безбедност, сепак во голем дел нашата безбедност зависи од информациите кои ги споделуваме. Постојат опции да внесеме секакви податоци за себе, но тоа не значи и дека тоа треба и да го направиме. Погледнете ја листата на работи што не треба да ги имате на вашиот профил, или доколку веќе ги имате, тогаш би требало да сакате да ги избришете.

1. Роденден

Вашата дата на раѓање е важен дел од слагалицата која ги вклучува и вашето име и презиме како и адреса на живеење. Кога ќе ги прикажете сите овие делчиња на вашиот профил, некој треба само да ја нареди слагалицата и лесно да дојде до вашата банкарска сметка и лични податоци.

2. Телефонски број

Скриен број за да се логирате преку вашиот телефон е најдоброто сценарио. Јавен број за некоја непозната личност да ви додева и демне на телефон? Можеби и не е толку примамливо.

3. Повеќето од вашите “пријатели„

Професорот по психологија на Охфорд, Робин Данбар вели дека луѓето може да имаат до 150 стабилни врски и односи. Со колку луѓе сте вие поврзани на facebook? Имате околу 1000 пријатели од кои само 150 покажуваат “знаци на живот„? Не ви требаат “шпиуни„ и пасивни “пријатели„, отстранете ги и подобрете го вашиот социјален живот.

4. Фотографии од вашето дете или млад член од семејството

Се сеќавате на сликите од вас кога сте биле мали? Колку од нив сакате или сте сакале да ги фрлите затоа што сте изгледале лошо, глупаво, смешно…? А тие слики им биле достапни само на членовите од семејството и повремено на гостите.

Замислете како ќе се чувствува вашето дете кога ќе порасне и ќе види дека неговите слики кои ќе сака да ги “фрли„ му биле достапни на целиот свет? А да не заборавиме дека тие фотографии може да завршат секаде, затоа што секој може да ги превземе!

5. Каде оди вашето дете на училиште

или било каква информација што кажува каде се наоѓа или поточно кажано каде секој може да го најде вашето дете. Сигурни сте дека сакате сите да знаат точно каде и кога можат да го видат вашето дете?

6. Вашата локација

Можеби немате запишано која е вашата улица и број, но се чекирате кога сте “дома„ , во вашата “резиденција„ или „кај Х“? Знаете дека секој може точно да дознае каде е вашата “дома„? И тоа навистина прецизно, затоа што ги има координатите точно до вашата куќа.

7. Вашиот претпоставен

Дали навистина сакате вашиот претпоставен или колегите да знаат точно како сте го поминале вашиот бурен викенд, со кого сте се запознале, сликале и испаднале? А да не заборавиме дека често знаеме да си ги искажеме нашите ставови и мислења, што можеби кај луѓето на работа нема да поминат незабележано и без коментар. Ваше мислење е, но можеби шефот има спротивно мислење на вашето за нешто што не е поврзано со работата, а со тоа и да се смени неговото или нејзиното мислење за вас.

Знаете како вика народот: “Дружба е дружба. Работа е работа.„ Некогаш може колега да ви биде и пријател, но не и сите колеги.

8. Чекирање

Нема потреба секој да знае каде сте и што правите, затоа што реално на голем дел не им е ни гајле, а други може да ја искористат информацијата дека не сте дома за да ве “посетат„. Особено ако се означите сите дека сте излезени.

9. Кога сте на одмор

Секако се надоврзува со претходните две работи што не треба да ги објавувате.

Доволно е еднаш да се чекирате дека сте “дома„ и потоа да напишете дека заминувате на одмор. Точно кажувате каде е ваиот дом, и кога нема да бидете дома. Уште не заборавајте и да напишете статус дека клучот е под саксијата и да ставите слика од истата.

А дали знаете дека во некои осигурителни компании нема да ви го признаат осигурањето доколку сте објавиле статус на facebook дека не сте дома?

10. Фотографија од вашиот авионски билет

или било каква друга карта, пасош или слично што содржи бар код кој важи само за вас. Фотографија од авионскиот билет знаеме дека служи за фалење, но размислете малку, не правете глупости.

11. Податоци за кредитната картичка

Нема што да се каже за ова. Едноставно, страшно лоша идеја.

Занимливости

Музыка Вконтакте стала платной

С начала я как музыкант обрадовался новости о том что социальная сеть Вконтакте таки начала движение в сторону легализации музыки. Однако сейчас я понимаю, что это не более чем очередной донат для компании. В кратце говоря теперь люди, чтоб в тот же кэш сохранить любимые треки должны будут мало того, что заплатить околу двух с половиной долларов в месяц так еще и скачать ужасно оптимищированное приложение Boom, какого-то стороннего разроботчика. Что за вода мутится за этим всем никто не знает. Но можно сказать с уверенностью что в выигрыше тут находится только собственно Mail group который на сколько я знаю и является владельцем соц. сети Вконтакте. Собственно сами артисты и композиторы не получат никаких приференций благодаря этой “легализации”

интернет

Заработка на Интернет- вистина или лага?

Промените во светот се случуваат со брзина на светлината. Со иста брзина се зголемува и достапноста на луѓето насекаде во светот.  Со помош на социјалните медиуми и пребарувањето на интернет сите информации ни се достапни за неколку секунди. Тогаш, зошто да не се искористи оваа предност за заработка? 

Се повеќе луѓе стануваат милијардери со помош на интернетот и неговите предности. Но, иако се ни е достапно на интернет, голем број луѓе се збунети и се прашуваат како можат да ги искористат овие предности за заработка и дали навистина е возможно да се заработи на интернет на легален начин! Дали навистина може да се заработи на интернет?

Вистината е дека не е лесно да се заработи денес на интернет. Со големата конкуренција и различните погреши информации кои се нудат, наоѓањето на начин на заработка на интернет станува се поголем предизвик. Се повеќе луѓе се обидуваат да заработат на интернет, но мал е бројот на оние кои вистински ги остваруваат своите приходи на овој начин. Секако, на легален начин.

Проблемот е во тоа што се повеќе луѓе наидуваат на сомнителни Интернет Маркетери кои немаат никакви други намери освен да извлечат пари од луѓето, место да им помогнат да заработат. Но, ова не е ништо ново. Луѓето често паѓаат на маркетинг, пирамидални шеми и други измами уште пред интернетот. Сето ова не значи дека заработката е невозможна. Но, не е лесна.

Заработката преку интернет иако звучи како активност што треба да предизвика задоволство, сепак е навистина макотрпна и со доза на разочарување. И секој што ќе го каже спротивното- лаже. Потребни се години работа кои не секогаш резултираат со успех. Сепак, постојат неколку основни методи за заработка на некаква сума пари за кратко време.

Занимливости