Tags » Bodrum

Turkey to Greece by Ferry

Having planned to spend just three days in Istanbul and having actually spent three whole weeks exploring Turkey, it made a lot of sense to skip the return drive north and cross over to Greece by sea. 1,166 more words

Travel

6 incredible city breaks in Europe

Escape to the continent for a cultural break and experience A Taste of Europe with Jumeirah’s Hotels and Resorts when you book the VIP experience during the upcoming long weekend Al-Hijra (Islamic New Year). 780 more words

Inspire Me

Natë koktejlesh tek 'hardhuca' e Bodrumit

Nëse doni të kaloni një natë mes koktejlesh dhe muzike të këndshme, “Gekko” është vendi i duhur për ju. Gekko në shqip do të thotë hardhucë dhe logoja e barit është e tillë. 199 more words

Turkey

Njihuni me Benjin, pronarin e një clubi në Bodrum

Gjatë stinës së verës Bodrumi është një nga destinacionet kryesore të turistëve. Vendasit shprehen se jeta e natës është ndër më të famshmet në Turqi. Një nga clubet që frekuentova quhet “ 267 more words

Turkey

Şebnem Bozoklu'nun o kadar da skandal olmayan tatili

Bodrum’da tatil yapan Şebnem Bozoklu’nun magazinciler tarafından yakalanmaması tabii ki mümkün değildi. Normalde sadece bikinisinin (mevcut durumda iç çamaşırlarının) modeli konuşulup pazar magazininde 32x titrek zoom’lu görüntüleri çıkacakken yanında “kendinden genç” bir erkek olması ve sabaha karşı “alkolün etkisiyle” denize iç çamaşırlarıyla girmesi arayıp da bulamadığımız iffetsiz ve dinden çıkmış taşlanacak kadın profilini saniyesinde doldurdu. 604 more words

Life

Turkey: Road-trippin’ from Bodrum to Antalya

The beginning.. 

So, Ugur and I decided to make haste! and drive from Bodrum to Antalya. It’s the middle of summer, why not? What’s better than trying to camp in a makeshift van in the middle of Turkish summer where temperatures reach 40 celsius and the rocks are very hot! 5,575 more words

Adventure

To be the sea again,

Again and again.

My visit to Turkey this year was unlike the rest. In spirit and in happenings. It is the summer in which those who’d seen a couple decades go by here ask me sardonic questions like “Is this your first coup?” to the failed attempt that took place around midnight on the 15th of July. 492 more words