Tags » Europa

Misconceptions Foreigners have about Austria and Europe

Let’s be honest: Austria is a small and unimportant country and I fully acknowledge that. Therefore, when you get out of the country (or let’s better say out of Europe), people tend to be confused about what Austria is, where it is and what we do – and I totally understand, you can’t know everything about everyone. 630 more words

Paryż

Program wyjazdów z 2 noclegami: turnusy oznaczone *
1 dzień – Wyjazd wg rozkładu jazdy, przejazd nocny przez Niemcy do Francji.
2 dzień – przyjazd do Paryża w godzinach rannych; zwiedzanie centrum historycznego Paryża: La Cite: katedra Notre Dame, pałac Sprawiedliwości, Saint Chapelle, Dzielnica Łacińska – Ogrody i Pałac Luksemburski; Panteon, Sorbona. 884 more words

Paris

Conociendo Múnich

Lo primero que se nos viene a la cabeza cuando pensamos en Múnich es, claro, ¡cerveza! Y estamos en lo correcto, ya que ésta bebida tiene mucho que ver con la historia de ésta ciudad que es el corazón de Baviera. 899 more words

Alemania

1 day in Belfast: what to see

Una piccola guida su cosa vedere a Belfast in un giorno.
Eravamo a Dublino e abbiamo deciso di prendere l’autobus e andare a visitare anche a Belfast. 704 more words

Europe

BE reagon ndaj operacionit të ushtrisë turke në Afrin

Federika Mogherini, shefe e diplomacisë evropiane ka reaguar ndaj operacionit ushtarak të Turqisë në Siri dhe ka theksuar respektimin e të drejtave të civilëve sirianë dhe evitimin e dhunës. 173 more words

Aktualitet

Franca përsëri në rolin e “policit të keq” kundër Iranit

Raportet e fundit në të përjavshmen gjermane Der Spiegel dhe të përditshmen franceze Le Figaro kanë sugjeruar se Evropa po përpiqet të ushtrojë presion ndaj Iranit mbi programin e tij të raketave dhe mbi politikat e tij rajonale. 511 more words

Aktualitet

Venezuela kritikon sanksionet evropiane

Qeveria e Venezuelës ka kritikuar vendet evropiane për shkak të vendosjes së sanksioneve dhe ndjekjes së politikave armiqësore kundrejt Karakasit.

Sipas një njoftimi të Press Tv, ministria e jashtme e Venezuelës, ditën e hënë nxori një deklaratë ku kritikoi BE dhe ka thënë se Brukseli veten e ka vendosur në shërbim të interesave të Amerikës. 90 more words

Aktualitet