Tags » Golem!

“Tmerri i plazhistëve në Golem” kapen 2 gratë që vidhnin në çadra

Dy gra nga Kavaja të dyshuara për vjedhje të çadrave të pushuesve në zonën e Golemit u arrestuan mbrëmjen e të mërkurës nga policia e Kavajës. 154 more words

Kronik E Zez

Riker Face Calendar

The many faces of Will Riker. Such a beautiful sight to see.

An idea I had for a Riker Face Calendar. Think about it CBS/paramount. You could make bank. 86 more words

Book Review: The Golem and the Jinni by Helene Wecker

Synopsis: A golem (a “woman” made of clay) and a jinni (a “man” made of fire) strike up a friendship in turn of the century New York City. 888 more words

Book Reviews

Golemi i “rrezikshëm” për pushuesit nga Kosova, ata po grabiten çdo ditë

Shkojnë për të pushuar në Golem, por bien pre e grabitësve. Kjo gjë u ka ndodhur disa pushuesve shqiptarë dhe të huaj, të cilët dy ditë më parë janë grabitur nga persona të panjohur në kohën që kanë qenë duke pushuar në dhomat e tyre që kishin marrë me qira për ditët e plazhit. 334 more words

Lajme

New Book Out

For those of you that weren’t aware, I have three books in publication. They’re listed on the blog roll on my sidebar. Trafford just finished the web-site for… 110 more words

Personal

Golem

I visited Conway Hall in Holborn to see a production of Golem, a play about the legendary clay figure of Jewish mythology. Several months after seeing a very modern take on the subject at the Young Vic, I was interested in seeing a version that stuck more closely to the original. 108 more words

Theatre