Tags » Letërsi

VEZET E THELLEZAVE

Fragment nga romani i Rudi Erebarës “Vezët e thëllëzave”

Sa më shumë kalonte koha aq më shpesh më kujtohej viti i ri, që nuk e di se kur shkoi nëpër natën me dëborë. 2,904 more words

SI TE SHKRUAJME NJE MINIATURE

Ç’është miniatura?

Miniatura është një vepër e vogël letrare. Se nuk është e thënë, që çdo vrojtim jetësor të bëhet tregim, novelë apo roman. Prandaj miniatura është një ndër zhanret e prozës së shkurtër që endet në kufijtë midis poezisë dhe prozës. 2,125 more words

POLIP FESTIVAL

POLIP FESTIVAL SHËNON PËRVJETORIN E PESTË

Për të gjithë dashamirët e letërsisë, kjo fundjavë do të shënojë kthimin e Festivalit Ndërkombëtar të Letërsisë, Polip. Pas sulmeve ndaj revistës Charlie Hebdo në Paris në janar, këtë vit Polip është më i vendosur se kurrë për të promovuar lirinë e letërsisë, me moton: ‘Të flasim për lirinë’. 305 more words

VLERËSIM I MERITUAR

Costante Italo Fortino, studiues i mirënjohur i letrave shqipe e profesor i gjuhës dhe i letërsisë shqipe në Universitetin “L’Orientale” të Napolit mori çmimin “Mjeshtër i madh”. 577 more words

Kulturë

VIZIONARI ME KRAHË

Dje, në mjedisin e këndshëm të librarisë Fandango, në qendër të Romës, u prezantua libri i shkrimtarit të mirënjohur Visar Zhiti me titull Il Visionario alato e la donna proibita 1,110 more words

Kulturë

LIBRI NE AGONI

Libri në agoni, shkrimtari shqiptar po shkruan për bukën e gojës… 

Shkrimtare dhe botuese, Flutura Açka sot është nga emrat më të vlerësuar jo vetëm me veprat e saj, romane dhe vëllime poetike, por dhe për aktivitetin me shtëpinë botuese “Skanderbeg Books”. 2,097 more words

Pse Skënderbeu nuk donte të martohej?

Martesa e Skënderbeut: 26 prilli i vitit 1451. Skënderbeu refuzonte, Arianiti si baballëk këmbëngulte!

1.

Për martesën e Skënderbeut është shkruar herët që pas vdekjes së Heroit, duke nisur që nga Barleti, Gjon Muzaka, Biemi dhe për të vijuar me autorë të mëvonshëm. 3,016 more words

Aktuale