Tags » Rinia

Si të aplikosh për bursa në Gjermani

Ambasadën gjermane në Tiranë këto ditë e kanë vizituar shumë të rinj. Për të disatin vit me radhë, Programi i Bursave të Biznesit Gjerman intervistoi kandidatët që janë në garë për të përfituar praktikë pune në kompanitë më të njohura gjermane.   796 more words

Albania

Gjermania, "toka e premtuar" e mjekëve shqiptarë

“Nëse një ditë do të kthehem në Shqipëri, do të jetë për arsye personale dhe jo profesionale”,  thotë e bindur mjekja interne Riviola Papathanasi. Mjekja e re prej vitit 2012 ushtron profesionin e saj në Gjermani. 567 more words

Albania

Ready4Work, aplikacioni që do tu vijë në ndihmë të rinjve shqiptarë

Punësimi është një problem serioz që kërcënon të ardhmen dhe integrimin e vendit. Shumë të rinj janë të papunë dhe asnjëherë nuk arrijnë të punësohen duke synuar të emigrojnë jashtë vendit dhe në këtë mënyrë Shqipëria humbet specialistë. 886 more words

Albania

Matovska: Rinia duhet të kontribuojë në zgjidhjen e problemeve sociale

Të rinjtë shqiptarë gjithnjë e më shumë duan të largohen nga vendi për një të ardhme më të mirë. Por nëse kanë një ide të mirë biznesi social mund të nisin të ndërtojnë një të ardhme të sigurtë edhe këtu. 968 more words

Albania

Shqipja pa TOEFL

Atë që nuk na e bëri pushtimi osman për 500 vjet, e bëmë vetë për 25. Gjuhën shqipe po e zhdukim, po e largojmë, po e tallim, po e përbuzim, po e harrojmë, po e zëvendësojmë. 633 more words

Arsimi

Të rinjtë e arsimuar, me sytë përtej kufijve

Në një prej kafene-librarive më të frekuentuara të Tiranës mblidhen të rinjtë e arsimuar, të apasionuar pas studimit dhe leximit. Tavolina dyshe apo grupe të mëdha studentësh zënë hapësirën më të madhe tek “E përshtatshme”, e cila nuk është një zgjedhje rastësore e këtij vëzhgimi. 1,139 more words

Arsimi

Shfaqja 'Mi Querida' tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

TEATRI GRISELDA
“E SHTRENJTA IME” “MI QUERIDA”, NGA ANTON CHECKOV
PRODUKSIONI: GRISELDA GAMBARO
REGJIA: MARCELO MONCARZ

Sinopsis:
“E Shtrenjta ime” eshte nje mono-drame e nje gruaje, insipruar nga… 401 more words

Art